EnglishGermanCzech
Tel. +48 32 790 42 19         Email: biuro@trinitec.pl

Oprogramowanie TRISIM firmy TRINITEC do wirtualizacji fazy uruchomienia

Wirtualne uruchomienie i Trisim

Czasy w których programista PLC lub robotyk zaczynali uruchomienie po zbudowaniu maszyny Zespół Trinitec ma już dawno za sobą.

Doświadczeni automatycy wiedzą, jak wiele pracy po godzinach spędzają programiści PLC przy maszynie, aby zdążyć z jej uruchomieniem w terminie. Szczególnie trudno dotrzymać terminów, w sytuacji, kiedy napisanego wcześniej oprogramowania nie można sprawdzić natychmiast z uwagi na mechanikę czy zespoły wykonawcze maszyny, których wykonanie jest dłuższe niż praca nad wersją „offline” oprogramowania.

Rewolucja przemysłowa niosąca ze sobą globalną digitalizację przemysłu dla firmy Trinitec oznacza nowe, innowacyjne podejście do projektu – firma Trinitec prowadzi obecnie „Virtual commissioning”, jako stałą fazę w każdym projekcie.

Wirtualne uruchomienie i symulacje prowadzone są na różnych etapach projektu:

  1. Faza ofertowa – w celu  weryfikacji możliwości osiągnięcia określonej wydajności i doboru odpowiedniego robota / osprzętu stacji
  2. Faza projektowa – w celu sprawdzenie konstrukcji pod kątem fizycznych właściwości procesu
  3. Faza offline – w celu przygotowania oprogramowanie zanim maszyna zostanie zbudowana

W przeszłości pisanie tak zwanego „offline-u” sprowadzało się do symulowania odpowiedzi obiektu ręcznie lub z  poziomu sterownika PLC.

Koncepcja wirtualnego uruchomienia wprowadza konieczność zbudowania symulatora, umożliwiającego jak najdokładniejsze odwzorowanie rzeczywistego obiektu.

Aby to osiągnąć firma Trinitec stworzyła własne środowisko o nazwie TRISIM, które umożliwia zbudowanie wirtualnego modelu maszyny. 

Wykorzystanie oprogramowania TRISIM zapewnia:

  1. budowę dowolnego obiektu w oparciu o projekt mechaniczny,
  2. połączenie z sterownikiem PLC z wykorzystaniem OPC-UA,
  3. symulację zjawisk fizycznych zachodzących podczas procesu.

Zastosowanie w procesie inżynierskim oprogramowania TRISIM zapewnia znaczne skrócenie i uproszczenie fazy uruchomienia maszyny –  celem programisty pracującego przy maszynie po jej zbudowaniu jest zmiana obiektu z wirtualnego na rzeczywisty oraz przetestowanie i dostosowanie programu.

Takie podejście pozwala skrócić czas uruchomienie o ponad 50%!

Nasi klienci często dostarczają nam zlecenia, gdzie celem jest automatyzacja procesu, którego nigdy wcześniej nie zautomatyzowanego. To właśnie dlatego powstał Trisim. Dzięki temu środowisku możemy nie tylko wirtualnie uruchomić maszynę, ale również już na etapie projektowania systemu sterowania wykryć ewentualne problemy i wyeliminować możliwość ich wystąpienia.

Kolejny raz udowadniamy, że programiści z naszego zespołu nie tylko korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań, ale również stają się pionierami we wdrażaniu innowacji.

Trisim jest prawdopodobnie pierwszym w Polsce oprogramowaniem wspierającym wirtualne uruchomienia, stworzonym od początku przez firmę integrującą systemy automatyki, wyłącznie na potrzeby własne działu automatyki i robotyki firmy Trinitec.

EnglishGermanCzech